Za niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

15.09.2020, 10:27 0 komentarzy
Za niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

W tym roku Ameryka odda swój głos na następnego przedstawiciela kraju. Na ten moment tę funkcję sprawuje Donald Trump i zdecydowanie ubiega się on o następną kadencję. Jednak inni kandydaci nie śpią i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem mamy możliwość zapoznania się z publicznymi opiniami. W jaki sposób rozwija się aktualnie sytuacja? Szanse którego kandydata mogą być najlepiej rokujące? W porównaniu z ostatnimi wyborami, główny rywal Donalda Trumpa ma znacznie wyższą przewagę.

Joe Biden, pretendent Demokratów, posiada ponad siedem procent wyższości nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednak sztab Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby bieżące sondaże oddawały przyszły rezultat głosowania. W 2016 roku sytuacja była nawet podobna - Hillary Clinton w ostatnich wyborach także wyszła na prowadzenie, jednak jej przewaga nie była bardzo wielka. Było to wyłącznie 2,3 pkt proc. Pomimo że Clinton posiadała przewagę a także otrzymała więcej głosów, biorąc pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z aktualnym prezydentem.

Ciekawe jest to, że w Ameryce nie decyduje o wygranej większość pojedynczych głosów. Najważniejszy okazuje się być głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walkę toczy ze sobą przede wszystkim.

stanach panuje inna sytuacja. Raz przewodzi Trump, gdzie indziej rywal Trumpa. Sytuacja więc nie będzie jednoznaczna. Sporo oczywiście zależy od panujących poglądów w wybranej części USA - czasem obywatele mają w znacznej mierze republikańskie poglądy, a gdzieniegdzie będą to typowo demokratyczne idee. Jednakże nawet w częściach USA w znacznej mierze republikańskich w ostatnich latach pozachodziły wielkie modyfikacje. Wszystko dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy mają dosyć liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić przez tanie mieszkania. Podobne głosy mogą mieć wielki wpływ na wskazanie nowego przedstawiciela kraju.

A jakim sposobem się odbędzie głosowanie w okresie pandemii? Przez epidemię głosowanie potrwa trochę dłużej, gdyż rozpoczną się nawet za chwilę. Ogromna ilość mieszkańców USA zdecydowała się oddawać swój głos korespondencyjnie.

Trzeba zatem poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę ostatnie wybory, nic nie jest stuprocentowo pewne i kierowanie się opinią publiczną się może okazać niecelne.

Tagi:

Zostaw komentarz