Technology

Walczenie ze smogiem

17.11.2020, 11:11 0 komentarzy
Walczenie ze smogiem

Raptem parę dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu należałoby nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dużego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całej Polski. Mowa tu bezspornie o smogu, który potrafi być dla wielu ludzi naprawdę niebywale niebezpieczny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy niestety codziennie, bez żadnych wątpliwości mają związek z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już niecały rok. Naprawdę warto notorycznie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Trzeba wiedzieć, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował ponadto, że większość smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również podpiął się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Prezes spółki Piotr Woźny ogłosił, iż produkowana przez wymienioną spółkę energia za około 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, iż problem ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia koronawirusa miała swój początek w lokalizacjach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezsprzecznie trzeba też być świadomym tego, co w zasadzie jest decydującą przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych perspektyw jest niepojęcie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz