Początek roku szkolnego a epidemia koronawirusa

31.08.2020, 15:07 0 komentarzy
Początek roku szkolnego a epidemia koronawirusa

W tym tygodniu dzieci mają iść do przedszkoli oraz szkół, a mimo to w dalszym ciągu wątpliwości powoduje Covid-19, z którym się staramy zwalczyć od początku roku. W marcu młodzież przeszła na zdalne nauczanie i pewnie okazało się to jedną z przyczyn, przez które udało się powstrzymać natężony przebieg choroby w Polsce. Ale czy pandemia teraz wydaje się być aż tak stabilna, by żłobki, przedszkola oraz szkoły a potem pozwolić dzieciom uczęszczać na zajęcia?

Każdy ma swoje racje

Nie możemy dać jedynej słusznej odpowiedzi, co będzie odpowiedniejsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy przymus kontynuowania nauczania przez Internet. Dla przykładu naukowcy a także sceptycy dochodzą do wniosku, iż to akurat maluchy szybko przenoszą przeróżne wirusy czy też bakterie, a szkoły bywają idealnym siedliskiem infekcji. Taki scenariusz jest świetnie nam znany - na lekcje przybędzie jedno podziębione dziecko a za chwilę znaczna ilość uczniów.

Kolejni są zdania, iż opracowano sporo procedur, do których muszą stosować się budynki oświaty, aby być w stanie ugościć swoich uczniów w tym miesiącu. Jednakże czy aby na pewno najmłodsi podopieczni będą w stanie działać zgodnie z obostrzeniami? Czy będzie to najlepszym pomysłem, żeby ogromna liczba uczniów się znajdowała w jednej lekcyjnej sali? Znawcy tematu obstają, że niezupełnie.

Przez zajęcia zdalne marudzą różni opiekunowie albo uczniowie. Wyjątkowo Covid-19 wpłynął na maturzystów, którzy mówią, że przez jakiś okres nauczania przez Internet czują się nie za dobrze przyuczeni do maturalnego egzaminu (choć z drugiej strony w tym roku egzamin maturalny nie wyszedł jakoś najgorzej). Istotne okazuje się także to, że nie wszyscy nastolatkowie muszą mieć Internet i komputer. Wśród rodzin wielodzietnych bywa tak, że w domu będzie jeden komputerowy sprzęt. Rodzice mogą mieć więc zagwozdkę w organizowaniu swoim dzieciom warunków do nauki w tej samej chwili.

Społeczne relacje okazują się również ważne. Placówki oświatowe stanowią bardzo ważny element w psychicznym rozwoju uczniów. W budynkach oświaty poznajemy funkcjonowanie wśród innych ludzi i mamy możliwość zawierać przyjazne relacje. Jednakże przy obecnej chwili problemy życia społecznego mogą być niespecjalnie kluczowe, a najbardziej istotne będzie bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych dzieci oraz kadry szkolnej zależeć będzie wiele

Rozwijanie się choroby zależy przede wszystkim od tego, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać przepisów wskazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy nauczyciele będą w stanie to wykorzystywanie zapisów przypilnować. Sceptycy komunikują, że zaproszenie uczniów do szkół sprawi znaczny postęp pandemii, a w rezultacie oświatowe placówki będą zamknięte już za chwilę. Warto oglądać stale informacje, bowiem w pierwszych tygodniach tego miesiąca jeszcze sporo się może okazać.

Tagi:

Zostaw komentarz